EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Objavljeni preliminarni rezultati izbora za savete nacionalnih manjina    

Objavljeno : 06.11.2018. Štampa El. pošta bookmark
 

Republička izborna komisija (RIK) saopštila je 6. novembra preliminarne rezultate izbora za 18 nacionalnih saveta nacionalnih manjina na osnovu pristiglih 3.426 zapisnika sa biračkih mesta, a konačne rezultate izbora utvrdiće do 8. novembra do 20 časova. Na izborima za ukupno 22 saveta nacionalnih manjina pravo glasa imalo je 509.315 birača. Za neposredne izbore proglašeno je 58 izbornih lista, dok su četiri saveta birala članove na elektorskim skupštinama.



Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine na osnovu obrađenih 97,62% biračkih mesta glasalo je 39,40% od ukupno 36.456 upisanih birača.

 

Najviše glasova na izborima održanim 4. novembra dobila je izborna lista "Alternativa za promene (AZP) - Šćiprim Arifi" za koju je glasalo 26,73% birača što znači da je osvojila četiri mandata, sledi "Demokratska partija - Dr sc Nagip Arifi Partia" sa 15,63% glasova, odnosno dva mandata.

 

Sledeća je "Partija za demokratsko delovanje - Šaip Kamberi" sa 32,69% glasova što je šest mandata, pa "Sami Salihu - Pokret za Reforem" sa 8,83% glasova što je jedan osvojeni mandat, zatim "Demokratska partija Albanaca - Dr sci. Ragmi Mustafa" sa 12,35% što je dva mandata, dok je "Udruženje 'Albanski forum za ekonomski razvoj u Srbiji' Muharem Saljihu" sa 2,78% glasova ostalo bez mandata.

 

Za članove Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine prema preliminarnim rezultatima izbora na osnovu obrađenih 95,07% biračkih mesta glasalo je 52,31% od ukupno 106.326 upisanih birača.

 

Najviše glasova osvojila je lista "Samoopredeljenje - dr Sulejman Ugljanin" sa 40,02% glasova čime je osvojila 14 mandata, zatim sledi "Matica Bošnjačka - akademik Muamer Zukorlić mutfija" 36,78% glasova što je 13 mandata, potom "Vakat je - prof. dr Sait Kačapor" sa 21,80% glasova što je osam mandata, dok lista "Stari dedo" sa 0,60% glasova nije osvojila nijedan mandat.

 

Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine na osnovu obrađenih 98,78% biračkih mesta glasalo je 36,54% od ukupno 129.471 birača.

 

Najviše glasova osovjila je lista "Mađarska sloga" sa 82,73% glasova što je 30 mandata, a potom sledi "Mađarski pokret, Žoldoš Ferenc" sa 15,93% glasova što je pet mandata.

 

Za članove Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine prema preliminarnim rezultatima na osnovu obrađenih 97.83% biračkih mesta glasalo je 50,69% od upisanih 66.570 birača.

 

Najviše glasova, 83,22%, osvojila je lista "Sveevropski romski pokret" koja će imati 32 mandata.

 

Sledei lista "Romi odlučno za Srbiju" sa 4,58% glasova i jednim mandatom, "Respekt za Rome - Vladan Stanojević" sa 3,36% glasova što je takođe jedan mandat, i lista "Ujedinjena partija Roma" sa 4.68% glasova i jednim mandatom.

 

Lista "Savez društva Roma Republike Srbije 'Složno i zajedno za bolje sutra Roma'" sa 2,51% glasova nije osvojila nijedan mandat.

 

Za članove Nacionalnog saveta aškalijske nacionalne manjine na osnovu obrađenih 98.67% biračkih mesta glasalo je 45,12% od upisanih 2.708 birača.

 

Najviše glasova osvojila je lista "'Za pobedu'- Erdelj Osman" sa 46,85% glasova što je sedam mandata, potom slede liste "Aškalije, ali zajedno - Iljaz Ramadanović" sa 25,12% glasova što je četiri mandata i lista "Budućnost Aškalija" sa 26,12% glasova, i takođe četiri mandata.

 

Na izborima za članove Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine na osnovu obrađenih 98.75% biračkih mesta glasalo je 56,73% od upisanih 18.201 birača.

 

Najviše je osvojila lista "To smo mi - Prirodni pokret - Vladimir Zaharijev" sa 83,64% glasova, što je 17 mandata, dok je lista "Da vratmo dostojanstvo narodu - Stefan Kostov" sa 12,60% glasova osvojila dva mandat.

 

Za članove Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine prema rezultatima izbora na osnovu 100% obrađenih biračkih mesta glasalo je 25,76% od 7.849 upisanih birača.

 

Najviše je osvojila lista "Bunjevci zajedno" koja je sa 67,01% glasova dobila 13 mandata, dok je lista "Udruženje građana 'Bunjevačko kolo' Sombor" sa 31,26% glasova dobila šest mandata.

 

Za članove Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine na osnovu obrađenih 97.18% biračkih mesta glasalo je 54,35% od ukupno 26.584 upisanih.

 

Najviše, 22 mandata osvojila je lista "Vlasi za Srbiju" sa 93,35% glasova, dok je druga lista "Udruženje 'Gergina' Negotin - Primarijus dr Siniša Čelojević" osvojila jedan mandat sa 4,78% glasova.

 

Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Naconalnog saveta grčke nacionalne manjine na osnovu obrađenih 99,22 odsto biračkih mesta glasalo je 12,90% od ukupno 2.458 upisanih birača, a jedina izborna lista "Grci zajedno - Petar Rodifcis-Nađ" osvojila je 15 mandata sa dobijenih 97,48%.

 

Za članove Nacionalnog saveta egipatske nacionalne manjine na osnovu 100 odsto obrađenih biračkih mesta glasalo je 56,49 odsto birača od upisanih 3.893.

 

Najviše je osvojila lista "'Esnaf'- Kujtim Demir" sa 43.02% glasova birača što je šest mandata, potom sledi lista "Ti biraš svoju budućnost" sa osvojenih 31,11% glasova što je pet mandata i naposletku lista "Egipćani za mir, stabilnost i prosperitet u Srbiji Agim Ajra" sa osvojenih 24,74% glasova odnosno četiri mandata.

 

Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Naconalnog saveta nemačke nacionalne manjine na osnovu obrađenih 99,58% biračkih mesta glasalo je 47,14% birača od ukupno 2.562 upisanih birača.

 

Najviše, devet mandata osvojila je lista "Gerhard - Podunavske Švabe - zajedno, Antun Bek sa dobijenih 57% glasova, potom sa po tri dobijena mandata slede liste "Nemačka lista" koja je osvojila 23,58% glasova i lista "Podunavske Nemice i Nemci, svi zajedno" sa osvojenih 17,81% glasova.

 

Za članove Nacionalnog saveta poljske nacionalne manjine prema 100 odsto obrađenih biračkih mesta glasalo je 45,22% od 345 upisanih birača, a svih 15 mandata osvojila je jedina lista "Svim srcem za Poljake" sa 98,08% osvojenih glasova.

 

Na izborima za članove Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine na osnovu 99,18% biračkih mesta glasalo je 49,01% birača od ukupno upisanih 20.391.

 

Najviše je osovjila lista "Rumunska lista - Dr Jon Omoran" sa 54,10% glasova što je 13 mandata, potom sledi lista "Čas i dostojanstvo! Za Rumune - Daniel Petrović" sa 26,32% glasova što je šest mandata, pa lista "Rumunsko bratstvo" sa 13.39% glasova što je tri mandata i lista "Snaga Rumuna - Tihan Matasarević" sa 4,26% osvojenih glasova što je jedan mandat.

 

Za članove Nacionalnog saveta rusinske nacionalne manjine, prema preliminarnim podacima na osnovu obrade 98,82% biračkih mesta glasalo je 47,82% od ukupno 7.934 upisanih birača.

 

Najviše je osvojila lista "Rusini zajedno" sa 38,44% glasova što je osam mandata, potom lista "Biti i ostati Rusin - Olena Papuga" sa 15,89% glasova što je tri mandata, zatim lista "Za Rusine - Željko Kovač" sa 16,44% i takođe tri mandata.

 

Po dva mandata osvojile su liste "Rusinska budućnost" sa 8,93% glasova i "Lista slobodnih kandidata" sa 9.82% glasova, dok je lista "Mladi imaju prednost" osvojila jedan mandat sa 5,61% glasova.

 

Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Naconalnog saveta slovačke nacionalne manjine na osnovu obrađenih 99,47% biračkih mesta glasalo je 34,39 odsto birača od ukupno upisanih 29.509.

 

Najviše 14 mandata osovjila je lista "Matica slovačka u Srbiji" sa 45,66% glasova, potom "Slovaci napred" osam osvojenih mandata sa dobijenih 25,63 % glasova, pa lista "Hej, Slovaci - Mihail Balaž" koja je dobila četiri mandata sa osvojenih 15,35% glasova i lista "Liga Slovaka Vojvodine" koja je dobila tri mandata sa osvojenih 10,94% glasova.

 

Prema preliminarnim rezultatima izbora za članove Naconalnog saveta slovenačke nacionalne manjine na osnovu obrađenih 99,32% biračkih mesta glasalo je 28,46% birača od ukupno upisanih 2.128, a svih 15 mandata osovjila je jedina lista "Slovenci zajedno" za koju je glasalo 99,17% birača.

 

Za članove Nacionalnog saveta ukrajinske nacionalne manjine na osnovu 100 odsto obrađnih biračkih mesta glasalo je 40,87% birača od 2.677 upisanih.

 

Lista "Grupa biračak 'Senjuk' - Ivan Kuzma" osvojila je 32,72% glasova što je pet mandata, potom sledi lista "Tvoj narod, tvoj glas - Zajedno za Ukrajince - Miroslav Hočak" koja je sa 25,59% glasova osovjila četiri mandata, pa lista "Kolomejka - Nikola Ljahović koja je sa 19.47% glasova dobila tri mandata, dok je lista "Slavko Baranovski - dobra volja" sa 12,16% glasova dobila dva, a lista "Kalina - Petar Zakamarok" sa 8,50% glasova jedan mandat.

 

Za članove Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine prema preliminarnim rezultatima na osnovu 98.59% obrađenih biračkih mesta glasalo je 61,47% od 1.483 upisanih birača.

 

Lista "Zajednica Čeha u Srbiji" je sa 54,52% osvojena glasa dobila devet mandata, dok je lista "Česi Vojvodine, Beograda i Šumadije - za Čehe cele Srbije" sa 26,47% glasova dobila četiri mandata, a lista "Češka budućnost - Davorin Škornjička" sa 17,42% glasova dva mandata.

 

Izvor: Beta


Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA